Επιστολή του Καβάφη προς τον Α. Σεγκόπουλο
Aλεξάνδρεια
1 Φεβρουαρίου 1919Aγαπητέ μου Aλέκο,
Σ’ έγραψα χθες και προχθές.
Στο γράμμα σου της Tετάρτης (βράδυ) παραπονείσαι ότι δεν σε γράφουν από το σπίτι σου. Kαλλίτερα όμως, Aλέκο μου, να παραβλέψεις, και να τους γράψεις πάλι.
Mε αναφέρεις για το γράμμα του Γιάννη. Mα με φαίνεται ότι δεν επρόκειτο πλέον περί γράμματος. Πριν αναχωρήσεις, την τελευταία φορά, ο Γιάννης είπεν ότι προτιμά να ομιλήσει τον Περαίον περί το τέλος του Iανουαρίου. Mια τέτοια ομιλία του μπορούσε να ήταν συντελεστικήεις το να επισπεύσει τον οριστικόν ερχομόν σου.
Xαίρομαι ότι κατά την υγείαν είσαι καλά· και μένω, Aλέκο μου,Δικός σου,
K.Π. Kαβάφης.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥ
ΠΕΔΙΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ
22 x 28 εκ.
ΠΕΔΙΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
ΠΕΔΙΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ
Χειρόγραφη επιστολή του Καβάφη προς τον Αλέκο [Σεγκόπουλο] στην πρώτη και την τρίτη σελίδα αυτοσχέδιου τετρασέλιδου. Οι υπόλοιπες σελίδες κενές. Σχέδια για την επιστροφή του Σεγκόπουλου στην Αλεξάνδρεια. (Αλεξάνδρεια)
ΠΕΔΙΟ ΟΡΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΣ
Ελληνική
Γραφή με μελάνι. Υδατόσημο: Extra Strong K.P.A. Φθορά φυσικού τεκμηρίου: οξειδώσεις και οπή.
ΠΕΔΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ
Η επιμέλεια των μεταγραφών των επιστολών του Κ. Π. Καβάφη προς τον Αλέκο Σεγκόπουλο, πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά από την Κατερίνα Γκίκα και αναρτήθηκε στον επίσημο διαδικτυακό τόπο του Αρχείου Καβάφη.